ՎԱՆԱՁՈՐԻ ՏԵԽՆՈԼՈԳԻԱԿԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆ
Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնը (ՎՏԿ) ստեղծվել է Ձեռնարկությունների Ինկուբատոր հիմնադրամի, ՀՀ կառավարության և Համաշխարհային բանկի կողմից:
Կենտրոնի առաքելությունն է քաղաքը վերածել տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների տարածաշրջանային և միջազգային կենտրոնի՝ ստեղծելով հնարավորությունների և ծառայությունների այնպիսի զարգացող միջավայր, որը կնպաստի աշխատատեղերի ստեղծմանը, կաջակցի տաղանդավոր երիտասարդներին և ընկերություններին կյանքի կոչել նորարար բիզնես գաղափարներ՝ նպաստելով տարածաշրջանի կայուն զարգացմանը:
Կենտրոնի գործունեության հիմնական ուղղությունները միտված են տեխնիկական և գործարար հմտությունների զարգացմանը, տեխնոլոգիական ձեռներեցության խթանմանը, տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում նորարար գիտահետազոտական աշխատանքների առևտրայնացմանը, նոր տեխնոլոգիական ընկերությունների ձևավորմանը, արտասահմանյան ներդրումների ներգրավմանը:
Ընդհանուր առմամբ, Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնն ուղղված է նպաստելու ոչ միայն ՏՏ ոլորտի զարգացմանը, այլև քաղաքի ընդհանուր առաջընթացին և ներդրումային գրավչության բարելավմանը:

VANADZOR TECHNOLOGY CENTER
Vanadzor Technology Center (VTC) was established by the Enterprise Incubator Foundation with the support of Government of Armenia and the World Bank.
The mission of Vanadzor Technology Center is to turn Vanadzor into a regional and international center of information and high technologies by creating such a developing environment of opportunities and services that will contribute to the creation of new jobs and will support the talented young people and organizations to implement innovative business ideas contributing to the sustainable development of the region.
The goals of the Center include development of technical and business skills, promotion of technological entrepreneurship, commercialization of innovative research undertakings, creation of new technology companies, attracting of foreign investment and others.
In general, Vanadzor Technology Center is aimed at assisting not only in the development of IT industry, but also in the city’s general progress and improvement of investment attractiveness.