Հայտարարվում է Գիտական և տեխնոլոգիական ձեռներեցության ծրագրի մեկնարկը
«Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագիրը, որը համաֆինանսավորվում է Եվրամիության, ինչպես նաև Գերմանիայի դաշնային հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության կողմից և իրականացվում է ԳՄՀԸ  «Մասնավոր հատվածի զարգացումը Հարավայի Կովկասում» ծրագրի  շրջանակում, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի (ՁԻՀ) հետ համագործակցությամբ հայտարարում է Գիտական և տեխնոլոգիական ձեռներեցության ծրագրի (STEP) մեկնարկը:
«Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագիրը հանդիսանում է Եվրամիության «ԵՄ-ն՝ Բիզնեսի համար» և «ԵՄ-ն՝ Նորարարության համար» նախաձեռնությունների մաս:
Ծրագիրը նպատակ ունի զարկ տալ ձեռներեցությանը և նորարարական տեխնոլոգիաների վրա հիմնված գաղափարների առաջխաղացմանը դեպի շուկա: Ծրագրի ընդհանուր նպատակն է օգնել սկսնակ թիմերին, նորարարներին, գիտնականներին, ինժեներներին, հետազոտողներին և ձեռներեցներին ներկայացնել իրենց նորարարական ապրանքները շուկայում, ստեղծել նոր վենչուրային ձեռնարկություններ, և աջակցել նորարարությանն ու ձեռներեցությանը Հայաստանում:
Մրցույթին կարող են մասնակցել 2-3 հոգուց բաղկացած սկսնակ թիմեր, ովքեր պատրաստ են բարձր տեխնոլոգիական հիմք ունեցող գաղափարներ զարգացնել այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ինժեներությունը, մաքուր տեխնոլոգիաները, կենսատեխնոլոգիաները: Բոլոր դիմորդները, ներառյալ դիմող թիմի բոլոր անդամները, պետք է լինեն ՀՀ քաղաքացիներ կամ ունենան մշտական բնակություն Հայաստանում և դիմումի ներկայացման պահին պետք է բնակվեն Հայաստանում:
Մրցույթը դրամաշնորհառուներին կաջակցի նաև իրականացնելով հետևյալ գործունեությունը՝
• նախնական ֆինանսավորման հատկացում՝ համաֆինանսավորվող դրամաշնորհների մրցույթի արդյունքում հաղթող ճանաչված սկսնակ ընկերություններին,
• մենթորություն, կապերի հաստատման հնարավորություններ, օգտագործողների պահանջների վրա հիմնված նորարարությունների առևտրայնացման ռազմավարությունների մասնագիտական վերլուծություններ և գործարարության զարգացում,
• կապեր՝ պոտենցիալ ներդրողների հետ:
2017-2018 ժամանակահատվածում կտրամադրվեն մինչև 10 դրամաշնորհ՝ յուրաքանչյուրը մինչև EUR 15,000 արժողությամբ և առավելագույնը՝ 12 ամիս տևողությամբ: Կհայտարարվի 2 մրցութային շրջան: Յուրաքանչյուր ծրագիր պարտավորվում է համաֆինանսավորել դրամաշնորհի արժողության 5%-ի չափով: Մրցույթի նպատակն է աջակցել բարձր տեխնոլոգիական ուղղվածություն ունեցող ծրագրերին, հետևաբար դիմումները չպետք է ունենան վեբ հավելվածների և հարթակների ստեղծման ուղղվածություններ, ինչպիսիք են էլեկտրոնային առևտուրը և էլեկտրոնային այլ ծառայությունների հարթակները, բիզնեսի ընթացքի ավտոմատացման լուծումները, բջջային հավելվածներն ու ծառայությունները:
Դիմումների ներկայացման վերջնաժամկետը 2017թ. փետրվարի 17-ն է:
Դրամաշնորհային մրցույթին վերաբերող հարցերի դեպքում կարող եք կապ հաստատել մեզ հետ [email protected] էլ.փոստի միջոցով կամ զանգահարելով (+37410) 219797 հեռախոսահամարով:
Լրատվական հարցերի դեպքում խնդրում ենք կապ հաստատել Նունե Քոչինյանի՝ «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի հաղորդակցության գծով պատասխանատու (էլ. հասցե՝ [email protected], հեռախոսահամար՝ +37410 269986) և Ռուզան Ապրեսյանի հետ՝ ՁԻՀ-ի հանրային կապերի պատասխանատու (էլ. հասցե՝ [email protected], հեռախոսահամար՝ +37410 219797):

The "Support to SME Development in Armenia" (SMEDA) project, which is co-funded by the European Union and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by GIZ PSD SC Regional Programme, in cooperation with Enterprise Incubator Foundation (EIF), announces the Science and Technology Entrepreneurship (STEP) programme. SMEDA is part of the EU4Business and EU4Innovation Initiatives.
The programme is aiming at igniting the spark of entrepreneurship and advancing innovative technology-based ideas to the market. The overall objective of the programme is to help start-up teams, innovators, scientists, engineers, researchers, and entrepreneurs to move their products to the market, create new ventures, and promote innovation and entrepreneurship in Armenia.
Competition is open to start-up teams, consisting of two or more participants who are willing to develop an idea with high technology based in the field of Engineering, CleanTech, Biotech, etc., in Armenia. All applicants, including all members of the applying team must be citizens or permanent residents of Armenia and residing in Armenia at the time of submission of application.
The competition will also support grantees with the following activities:
• Access to seed funding through STEP for the winner start-up companies
• Mentorship, networking opportunities, and expertise in user-centered innovation commercialization strategies and business development
• Linkages with potential investors
There will be up to 10 grants provided in 2017-2018 amounting up to 15.000 Euro each, with maximum 12-month project duration. In total, there will be 2 grant cycles announced. Each project will be required to have a 5% co-financing to match the grant amount.
The competition aims at supporting high-technology driven projects. Therefore, the proposals should not focus on the development of web applications and platforms, such as e-commerce, and other e-service platforms, solutions for business process automation, mobile applications and services.
In case of questions, please feel free to contact the EIF team by sending an e-mail to [email protected] or calling at+37410 219797.
For media inquiries, please contact Nune Kochinyan, SMEDA’s communication officer, email: [email protected], calling at +37410 26 99 86 and Ruzan Apresyan, EIF’s communication officer, email: [email protected], calling at+37410 219797.