Ասպիրանտների աջակցության ծրագիր 2020
ՀՀ բուհերի ու հետազոտական ինստիտուտների ասպիրանտուրայի ուսանողները հրավիրվում են դիմելու Ասպիրանտների աջակցության 2020 թվականի ծրագրին՝ ներկայացնելով իրենց հետազոտական աշխատանքը։ Ծրագիրն իրականցվում է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի կողմից՝ PMI Science-ի աջակցությամբ և նպատակ ունի աջակցել ՀՀ-ում երիտասարդ գիտնականներին՝ տրամադրելով ֆինանսավորում և օժանդակություն իրենց հետազոտական և գիտական նախագծերի համար։ 2018 թվականից արդեն 10 համալսարանների և հետազոտական ինստիտուտների 20 ասպիրանտ օգտվել է ծրագրից՝ գրանցելով էական առաջընթաց և հաջողություններ իրենց հետազոտություններում։
Այս տարի Ասպիրանտների աջակցության ծրագիրը նվիրվում է ականավոր երիտասարդ գիտնական Հրայր Ազիզբեկյանի հիշատակին, ով գիտության և հետազոտությունների առաջամարտիկներից էր։ Հույս ունենք, որ այս ծրագիրը ևս մեկ քայլ կլինի Հայաստանում ուժեղ գիտական էկոհամակարգի զարգացման իր տեսլականը կյանքի կոչելու ճանապարհին։
Ծրագիրը թիրախավորում է գիտական և հետազոտական նախագծերի հայտերը այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են՝  Մաթ․ մոդելավորում, Սիմուլյացիայի մոդելավորում, Տեխնոլոգիական օժանդակությամբ համակարգերի և փորձարկումերի նախագծում, Ջերմային ու ջերմահաղորդիչ տեխնոլոգիաներ, Արդյունաբերական և համակարգային ինժեներիա, Էլեկտրոնային ինժեներիա, Նախատիպավորում, Նյութագիտություն, Վերլուծական քիմիա, Օրգանական նյութեր (բիոպլաստիկ, բիոկերամիկա, բիոպոլիմերներ), Աերոզոլային գիտություն, Թունաբանություն, Կիրառական ու փորձարարական ֆիզիկա, Կիրառական մաթեմատիկա, Մեքենայական ուսուցում, Արհեստական բանականություն։
Առաջնահերթությունը կտրվի այն հայտերին, որոնք թիրախավորում են հատկապես Հավելված 1-ում նշված ուղղությունները ։
Ովքե՞ր կարող են դիմել
• Լինել ՀՀ-ում գործող հետազոտական ինստիտուտներից կամ համալսարաններից որևէ մեկում ընդունված կամ սովորող ասպիրանտ,
• Ներկայացնել հետազոտական աշխատանք, որը վերաբերում է վերը նշված ոլորտներին։
Նախընտրական փուլը հաղթահարած թեկնածուները կհրավիրվեն հարցազրույցի՝ իրենց հետազոտական նախագիծը ներկայացնելու նպատակով։
Ծրագրի շրջանակում ընտրված մինչև 10 ասպիրանտները կստանան ֆինանսավորում՝ ամսական 362,490 ՀՀ դրամի չափով (ներառյալ բոլոր հարկերը և այլ պարտադիր վճարները)։ Ֆինանսավորումը կտրամադրվի առավելագույնը 12 ամիս՝ առաջընթացի գնահատման հիման վրա, որը կկատարվի 4 ամիսը մեկ։
Ծրագրով ընտրված ասպիրանտները նաև հնարավորություն կունենան մասնակցելու տարբեր միջոցառումների և համագործակցելու ոլորտում փորձառու մասնագետների ու մենթորների հետ։

PhD Support Program 2020
PhD students from universities and research institutes of the Republic of Armenia are invited to submit proposals for the PhD Support Program 2020․ The program is implemented by the Enterprise Incubator Foundation with support of PMI Science and aims to encourage young scientists in Armenia by providing funding and assistance for their research and scientific projects. Since 2018, 20 PhD students from 10 research institutions and universities have already been able to benefit from the program and demonstrate immense progress in the research.
This year the PhD Support Program is dedicated to the memory of prominent young scientist Hrayr Azizbekyan, who was one of the advocates of research and science. We hope that this program will be another step in bringing his vision towards the development of strong scientific ecosystem in Armenia to live.
PhD Support Program targets research and scientific project proposals in the areas such as։ Mathematical modeling, Simulation modelling, Technology aided design of systems and experiments, Heating and heat transfer technologies, Industrial and Systems Engineering, Electronic Engineering, Prototyping, Material Science, Analytical chemistry, Biomaterials (bioplastic, bio-ceramic, biopolymers), Aerosol Science, Toxicology, Applied and Experimental Physics, Applied mathematics, Machine learning, AI.
The priority will be given to research proposals specifically targeting the directions outlined in Annex 1.
• Admitted or studying PhD student at one of the research institutions or universities in Armenia.
The shortlisted candidates will be invited to an interview to present their proposals.
In the frame of the program up to 10 selected PhD students will receive funding equal to 362,490 AMD monthly (including all taxes and other mandatory payments). The funding will continue for the maximum of 12 months based on progress reviews, which will be conducted once every 4 months.
Additionally, they will get an opportunity to participate in the exclusive community activities, as well as closely work with mentors and experts in the field.