Ամառային դպրոցի մասնակցեցին 78 ուսանողներ և դպրոցականներ
Հուլիսյան շոգ օրերին Հայ-հնդկական ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնը հյուրընկալել էր տասնյակ երիտասարդների: Վերջիններս եկել էին կենտրոն՝ մասնակցելու ‹‹Մաթեմատիկա և կիրառություններ›› ամառային դպրոցին, որի կազմակերպիչն էր Երևանի պետական համալսարանի  Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետը: Կարևորելով որակյալ կադրերի վերապատրաստումը և պրոֆեսիոնալ մասնագետների շարունակական մուտքը դեպի աշխատաշուկա՝ նախաձեռնությանն աջակցում էր Ձեռնարկությունները ինկուբատոր հիմնադրամը՝ իր Հայ-հնդկական ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնի հետ համատեղ:
Մասնակիցների թվում էին հանրակրթական դպրոցների 11-րդ ու 12-րդ դասարանի շրջանավարտներ և ԲՈՒՀ-երի 1-ին և 2-րդ կուրսի ուսանողներ՝ թվով շուրջ 78 հոգի:
Ամառային դպրոցի հիմնական ծրագրում ներառված էին դասախոսություններ մեքենայական ուսուցում կամ ինքնուս համակարգերի, Գալուայի տեսության տարրերի, ֆինանսական մաթեմատիկայի ներածութան, դիֆերենցիալ հավասարումների տեսության ներածության, Ֆուրիեի անալիզի և կիրառությունների վերաբերյալ:  Բացի այդ դպրոցի 12-օրյա ծրագիրը ներառում էր սեմինար-պարապմունքներ կոմբինատոր վերլուծություն և կցման-արտաքսման եղանակի, հարթության վրա և տարածության մեջ գտնվող ուռուցիկ մարմինների, մաթեմատիկայի ու քաղաքակրթության և այլ թեմաներով:
‹‹Մաթեմատիկա և կիրառություններ›› ամառային դպրոցը կազմակերպվում էր առաջին անգամ: Նախատեսվում է, որ այն կկրի շարունակական բնույթ և կդառնա ամենամյա նախաձեռնություն:
Հայ-հնդկական ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնը ՀՀ կառավարության և Հնդկաստանի կառավարության համատեղ ծրագիրն է, որը իրականացվում է Ձեռնարկությունների Ինկուբատոր հիմնադրամի (Հայաստան) և C-DAC կենտրոնի (Հնդկաստան) կողմից: Կենտրոնը ՀՀ կառավարության և Հնդկաստանի կառավարության համատեղ ծրագիրն է, որը իրականացվում է Ձեռնարկությունների Ինկուբատոր հիմնադրամի (Հայաստան) և C-DAC կենտրոնի (Հնդկաստան) կողմից: Կենտրոնում կազմակերպվում են ՏՏ ոլորտի նեղ մասնագիտական դասընթացներ, իրականացվում են գիտահետազոտական աշխատանքներ, հավաստագրում և խորհրդատվություն տարբեր թեմաներով:

78 University and School Students Attended the Summer School at AITC
During the hot July days the Armenian-Indian ICT Center of Excellence hosted over seventy young people who joint the Center’s Summer School on “Math and its Application”. The school was organized by the Math and Mechanics Department of Yerevan State University and supported by the Enterprise Incubator Foundation (EIF). EIF emphasizes training of highly qualified professionals and their access to the labor market, which is why it supported the summer school alongside with its Armenian-Indian ICT Center of Excellence.
Participants included 11th graders and recent graduates of 12th grade of public schools as well as first and second year University students, a total of 78 participants.
The summer school curriculum included sessions on automated learning systems, elements of Galua theory, introduction to financial mathematics, introduction to differential equations, Fourier analyses and application.
In addition the 12-day summer school included workshops on combinatory analyses, convex bodies on flatness/platitude and in space, mathematics and civilization and other topics.
Summer School on “Math and its Application” was organized for the first time and it is intended to continue it and turn it into an annual event.
Armenian-Indian Center for Excellence in ICT is a joint project of the Governments of Armenia and India, implemented by EIF from the Armenian side, and the C-DAC Center from the Indian side. Situated in Yerevan State University and equipped with a state-of-the-art High Performance Computing Facility, the Center focuses on providing advanced IT training, R&D activities, certification and consultancy in different areas of interest.