Ճարտարապետական նախագծերի ծառայություն - Black Box Hub
Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնի կողմից Artbox-ի աջակցությամբ և Հայաստանում Եվրոպական միության կողմից Կատապուլտ ստեղծարար աքսելերացիոն ծրագրի ֆինանսավորմամբ իրականացվող Black Box Hub նախաձեռնության շրջանակում, փնտրում է որակավորված ճարտարապետական նախագծերի ծառայություն մատուցող կազմակերպությունների՝ հաբի նախագծա-նախահաշվային փաթեթի և 3D մոդելի մշակման նպատակով:
Մաքուր տեխնոլոգիաների բիզնես գաղափարների մրցույթ
10․04․2015
Մրցույթին կարող են մասնակցել բոլոր նրանք, ովքեր բնակվում են Հայաստանում և ունեն մաքուր տեխնոլոգիաներին վերաբերող բիզնես գաղափարներ, նախատիպեր և արտադրանք, որոնք պետք է վերաբերեն հետևյալ ոլորտներին՝
• Էներգաարդյունավետություն
• Վերականգնվող էներգիա
• Թափոններից էներգիայի ստացում
• Ջրային ռեսուրսներ
Հավաքագրված բոլոր գաղափարները կգնահատվեն հատուկ հանձնաժողովի կողմից. ընտրված լավագույն 25 գաղափարների հեղինակները կշարունակեն մրցույթը մասնակցելով`
• 3-օրյա ինտենսիվ բիզնես դասընթաց
• Թեմատիկ դասընթացների շարք (մարքեթինք, բիզնեսի կառավարում, վաճառք, ապրանք/տեխնոլոգիա գնահատում)
• Մենթորների և մասնագետների հետ անհատական աշխատանք
• Բիզնես գաղափարները բիզնես մոդելների վերածում
• Բիզնես մոդելների նախնական ներկայացում և հանձնաժողովի կողմից գնահատում
ԵԶՐԱՓԱԿԻՉ ՓՈՒԼ
Հոկտեմբերի 9-10-ին մասնակիցները ժյուրիին կներկայացնեն իրենց բիզնես մոդելները: Լավագույն 4 բիզնես մոդելները կստանան մինչև 10,000 ԱՄՆ դոլար մրցանակ, իսկ հաղթողը նաև կմասնակցի Սիլիկոնյան հովտում կայանալիք Cleantech Open – ի կոմից կազմակերպվող ամենամյա բիզնես ֆորումին: Այս տարի ծրագիրը  նաև խրախուսական 2,000 ԱՄՆ դոլար պարգևներ կտրամադրի կին մասնակիցներին:
Ինչպես դիմել մրցույթին
Մասնակցության հայտը կարող եք ներբեռնել հետևյալ հղումով: Լրացված հայտը ուղարկեք հետևյալ էլ-հասցեին` cleantech.armenia@ unido.org: Այլ մանրամասների համար զանգահարեք՝ 099 10 20 83; 077 00 83 14: Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետն է մայիսի 10-ը:
Մրցույթն իրականացվում է Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամի (ԳԷՀ) կողմից ֆինանսավորվող և ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (ՄԱԱԶԿ) կողմից իրականացվող Մաքուր տեխնոլոգիաներ ՓՄՁ-ների և սկսնակների համար գլոբալ ինովացիոն ծրագրի շրջանակներում: Ծրագիրը նպատակաուղղված է Հայաստանում մաքուր տեխնոլոգիաներ կիրառող ՓՄՁ-ների և սկսնակների հզորացմանը և ոլորտի նորարարությունները խթանող քաղաքականության ստեղծմանը:ՀՀ կառավարության կողմից ծրագրի գործընկերներն են՝ էկոնոմիկայի, բնապահպանության, էներգետիկայի և բնական պաշարների ու գյուղատնտեսության նախարարությունները:
Ծրագրի ազգային գործընկերն են՝ «Ձեռնարկությունների Ինկուբատոր» հիմնադրամը (ՁԻՀ), Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զագացման ազգային կենտրոնը (ՓՄՁ ԶԱԿ):

Cleantech business ideas competition
The competition is open to all those who live in Armenia and have cleantech business ideas, prototypes and products which should refer to one of the following categories:
• Energy Efficiency
• Renewable Energy
• Waste to Energy
• Water and Efficiency
All the received applications will be evaluated by the jury members. As a result the best 25 selected applications (teams) will participate in the Acceleration program including:
• 3 days intensive business training
• Thematic courses (marketing, business management, sales, product / technology assessment)
• Individual work with mentors and professionals
• Development of business ideas into business models
• Mock Judging
The final stage
On October 9-10 the teams will present their business models to the judges, the best 4  models will get up to  10,000 $ prize, the winner will also be given a chance to participate in Cleantech Open global business forum annual organized in Silicon Valley. This year the programme will also provide additional 2,000 $ grants to female teams and participants.
How to apply
Download the application form. Send the filled in form to [email protected]. For more details and questions concerning the competition call: +374 099 10 20 83 ; 077 00 83 14. The deadline for the application is May 10th
The competition is organized within Global Cleantech Innovation Programme for SMEs in Armenia which is implemented by United Nations Industrial Development Organisation (UNIDO) and is funded by Global Environment Facility (GEF). The Programme’s government partners are the Ministry of Economy, Ministry of Nature Protection, Ministry of Energy and Natural Resources and the Ministry of Agriculture.  The Programme’s national partners are the Enterprise Incubator Foundation (EIF) and the SME Development National Centre of Armenia (SME DNC). The Programme’s global knowledge partner is the Cleantech Open – the biggest Cleantech accelerator in the United States of America.