EIF-ն իրականացնում է մաքուր տեխնոլոգիաների ակսելերացիոն ծրագիր
Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը (EIF) ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (ՄԱԱԶԿ) հետ համատեղ հայտարարում է Մաքուր Տեխնոլոգիաների Աքսելերացիոն Ծրագիր:
Ովքե՞ր կարող են մասնակցել
Ծրագրին կարող են մասնակցել բոլոր այն նորարարները, սկսնակ թիմերը (start-ups), գիտնականները և գործող կազմակերպությունները, որոնք գործում են Հայաստանում և ունեն մաքուր տեխնոլոգիաներին վերաբերող բիզնես գաղափարներ, նախատիպեր և արտադրանք, հետևյալ ոլորտներում՝
• Էներգաարդյունավետություն,
• վերականգնվող էներգիա,
• թափոններից էներգիայի ստացում,
• ջրային ռեսուրսներ:
Ի՞նչ է լինելու մրցույթի ընթացքում
Ընտրված լավագույն 20 գաղափարների հեղինակները կմասնակցեն ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվող ակսելերացիոն ծրագրին, ներառյալ՝
• 3-օրյա ինտենսիվ բիզնես դասընթացներին,
• թեմատիկ դասընթացների շարքին (մարքեթինք, բիզնեսի կառավարում, վաճառք, ապրանք/տեխնոլոգիա գնահատում),
• մենթորների և մասնագետների հետ անհատական աշխատանքներին,
• բիզնես գաղափարները բիզնես մոդելների վերածելու գործնական աշխատանքներին,
• բիզնես մոդելների նախնական ներկայացմանը և հանձնաժողովի կողմից գնահատմանը:
Նոյեմբերի 24-25-ը մասնակիցները ժյուրիին կներկայացնեն իրենց բիզնես մոդելները: Լավագույն 3 բիզնես մոդելներին կտրամադրվի օժանդակություն հավելյալ ֆինանսավորում ներգրավելու համար:
Որտե՞ղ է անցկացվելու ակսելերացիոն ծրագիրը
Գյումրու հայտատուների համար ակսելերացիոն ծրագիրն կանցկացվի Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում, Վանաձորի հայտատուների համար՝ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում: Այլ մարզերի հայտատուները կարող են ընտրել մասնակցել Վանաձորի կամ Գյումրիի ծրագրին:
Ինչպե՞ս դիմել մրցույթին
Ծրագրի  դիմումների վերջնաժամկետը երկարաձգվել է մինչև ս/թ հոկտեմբերի 10-ը: Հետաքրքրվածները կարող են լրացնել հետևյալ Դիմումի ձևը: Հարցերի դեպքում զանգահարեք +37410 219797 հեռախոսահամարով:
Կկազմակերպվեն կողմնորոշիչ սեմինարներ՝ հայտերի կազմման գործընթացը և դիմելու կարգը ներկայացնելու նպատակով: Կողմնորոշիչ սեմինարները կկայանան՝
• Գյումրի՝ 16 սեպտեմբերի, 2016թ., Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոն
• Երևան՝ 23 սեպտեմբերի, 2016թ., Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիաներ
• Վանաձոր՝ 24 սեպտեմբերի, 2016թ., Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոն
• Գյումրի՝ 07 հոկտեմբերի, 2016թ., Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոն
Մաքուր տեխնոլոգիաների ակսելերացիոն ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանի տնտեսության մրցունակության խթանման համար ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (ՄԱԱԶԿ) կողմից և ֆինանասավորովում Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամի (ԳԷՀ) կողմից:
Ծրագրի ազգային գործընկերն է «Ձեռնարկությունների Ինկուբատոր» հիմնադրամը (ՁԻՀ), ծրագրի գլոբալ գործընկերն է Cleantech Open-ը` ամենամեծ ակսելերատորը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում:

EIF announces Cleantech Acceleration Program
All interested startup teams, established businesses, innovators, scientists, entrepreneurs who live in Armenia and have clean-tech business ideas, prototypes and products in the following categories:
• Energy Efficiency
• Renewable Energy
• Waste to Energy
• Water and Efficiency.
Why should you apply?
The program is a great opportunity for the start-ups to build their products, improve skills in business management, product development, marketing etc., and get funding for further development of their business ideas. Within the program the best selected 20 applications (teams) will participate in:
• 3 days’ intensive business training,
• Thematic courses (marketing, business management, sales, product / technology assessment)
• Individual work with mentors and professionals,
• Development of business ideas into business models
• Mock Judging.
In November 24-25 the teams will present their business models to the judges and the best 2-3 models will be supported to attract further funding.
Where is the Acceleration?
For the participants from Gyumri the acceleration will be organized in Gyumri Technology Center, for Vanadzor applicants in Vanadzor Technology Center respectively. Applicants from other regions can choose either to participate in Vanadzor or Gyumri.
The deadline for the application is extended to October 10th. Please fill in the application from before the deadline: APPLY HERE. For more details and questions concerning the program write to [email protected] or call 010 219797.
Information session will be organized for the interested applicants to present the details about the project and the application procedure. The sessions will be as follows:
• Gyumri- September 16, 2016 in Gyumri Technology Center
• Yerevan- September 23, 2016 in Armenian National Engineering Laboratories
• Vanadzor- September 24, 2016 in Vanadzor Technology Center
• Gyumri- October 07., 2016 in Gyumri Technology Center
Clean Energy Technology Innovation Programme for Increased Competitiveness of the National Economy of Armenia is implemented by United Nations Industrial Development Organisation (UNIDO) and is funded by Global Environment Facility (GEF). The Programme’s national partners is Enterprise Incubator Foundation (EIF).
The Programme’s global knowledge partner is the Cleantech Open – the biggest Cleantech accelerator in the United States of America.