• Տվյալների գիտություն և տվյալների ճարտարագիտություն
• Վիճակագրություն և վերլուծություն
• Համակարգի գիտելիքների կառավարում
Math CoE-ն այսօր կարևոր դեր է խաղում PMI-ի արտադրանքի որակի և ապագայում ԱԲ-ի վրա հիմնված արտադրանքի փոխակերպման գործում:
Ինովացիոն կառավարում. Ինովացիոն կառավարման թիմի հետ PMI-ն ընդլայնում է իր ներքին հնարավորությունները՝ ունենալով Հայաստանի առաջարկած բոլոր նորարարությունները և փորձը: Գիտական, ճարտարագիտական ​​և ՏՏ համայնքների PMI-ի բազմաթիվ գործընկերների հետ PMI-ն խթանում է նորարարությունը և ներմուծում այն ​​PMI-ի արտադրանքի և առաջարկների հաջորդ տարբերակում:
«Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի մասին
2002 թվականին հիմնված «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը (ՁԻՀ) Հայաստանում բիզնեսի զարգացման և ինկուբացիոն խոշորագույն գործակալություններից է: ՁԻՀ-ը կոչված է ստեղծելու արդյունավետ միջավայր նորարարության, ստարտափների ստեղծման, ՏՀՏ և բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունների ավելի բարձր արտադրողականության և մրցունակության համար, ինչպես նաև խթանելու ՕՈՒՆ ներգրավումը և գլոբալ գործընկերությունները:
ՁԻՀ-ի գործունեությունն ու ծրագրերն ընդգրկում են ոլորտի զարգացման բոլոր ասպեկտները՝ ազգային ՏՀՏ քաղաքականության մշակումից և համաշխարհային շուկաներում ազգային ներկայացուցչությունների ստեղծումից մինչև ստարտափների համար հարմարեցված ծառայություններ, հմտությունների զարգացում և հետազոտական ​​նախագծեր: Մենք գործում ենք որպես հանգույց ոլորտի բոլոր կազմակերպությունների համար՝ վերազգային ընկերուրություններ և փոքր ստարտափներ, պետական ​​հաստատություններ և միջազգային կազմակերպություններ, և միավորում ենք նրանց բոլորին՝ համատեղ գործելու ՏՏ և ճարտարագիտության ոլորտներում գերազանցության վերջնական նպատակին հասնելու համար:
ՁԻՀ-ն ունի 22 տարվա փորձ ոլորտի հետ կապված ուսումնասիրությունների մշակման, ստարտափների աքսելերացիոն նախաձեռնությունների և R&D նախագծերի իրականացման, ողջ երկրի ընդգրկմամբ դասընթացների կազմակերպման, պետական-մասնավոր գործընկերության (PPP) նախագծերի մշակման և նոր հաստատությունների (վենչուրային հիմնադրամներ, տեխնոպարկեր և նորարարության/գերազանցության կենտրոններ) ստեղծման ասպարեզում։ ՁԻՀ-ն ունի արդյունաբերության և ԲՈՒՀ-երի օժանդակողի առանցքային դերակատարում ԲՈՒՀ-երի ձեռներեցային մշակույթի ձևավորման և Հայաստանում սկսնակ ձեռնարկությունների ինկուբացիայի համար: