CIST բիզնեսի զարգացման խորհրդատու
ՀՀ ֆինանսների նախարարության “Արտասահմանյան ֆինանսական ծրագրերի կառավարման կենտրոն” պետական հիմնարկը հայտնում է, որ Համաշխարհային բանկի “Էլ.հասարակության և մրցունակության համար նորարարության” վարկային ծրագրի շրջանակում “Նորարարական լուծումների և տեխնոլոգիաների կենտրոնի /CIST/ բիզնեսի զարգացման խորհրդատու” հանձնարարականի իրականացման համար խորհրդատու ընտրելու նպատակով հայտարարվում է անհատ խորհրդատուի ընտրության մրցույթ:
CIST /Center for Innovative Solutions and Technologies/ կենտրոնի բիզնեսի զարգացման խորհրդատուն կմշակի բիզնես գործունեության հնարավորություններ կենտրոնի գործունեության համար, կպլանավորի, կիրականացնի և կգնահատի կենտրոնի կողմից իրականացվող բիզնեսի զարգացմանն ուղղված գործունեությունը:
Խորհրդատուն պետք է իրականացնի հետևյալ առաջադրանքները`
• բացահայտի ՏՀՏ ոլորտում բիզնեսի զարգացման միտումները նոր ապրանքների, ծառայությունների մշակման ու բաշխիչ ուղիների տեսանկյունից,
• բացահայտի տեխնոլոգիական լուծումների գիտահետազոտական մշակումների հավանական ոլորտները,
• հաստատի հարաբերությունների կենտրոնի հնարավոր բիզնես գործընկերների հետ,
• զբաղվի CIST կենտրոնի կողմից մշակված տեխնոլոգիական լուծումների գովազդման և վաճառքի խթանման աշխատանքներով,
• պլանավորի և համակարգի CIST կենտրոնի ուսանողների շրջանում անցկացվող բիզնես գաղափարների մրցույթները,
• աջակցի տեխնոլոգիական լուծումներ մշակող և պետական ու մասնավոր հատվածներում դրանց ներդրումն իրականացնող թիմերի ձևավորմանը,
• CIST կենտրոնի սկսնակ թիմերին տրամադրի բիզնեսի խորհրդատվական ծառայություններ և մենթորային գործունեություն,
• հետևի սկսնակ թիմերի աշխատանքին,
• օգնի սկսնակ թիմերին ընկերության հիմնդրման գործընթացում,
• ստանձնի CIST կենտրոնի ղեկավարի և ՁԻՀ-ի կողմից հանձնարարվող այլ պարտականություններ ու պատասխանատվություններ:
Ծառայությունները նախատեսվում է իրականացնել 2014թ. հունվարից` մեկ տարվա ընթացքում հետագա երակարացման հնարավորությամբ:
Խորհրդատուն պետք է բավարարի հետևյալ որակավորման չափանիշներին և պետք է լինի/ունենա`
• Բարձրագույն կրթություն ՏՏ-ին անռչվող և/կամ բիզնեսի կառավարման բնագավառում,
• ՏՏ/ԲՏ ընկերություններում բիզնեսի զարգացման առնվազն 3 տարվա աշխատանքային փորձ և/կամ բիզնեսի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի կառավարման զգալի փորձ (ավելի քան 5 տարի) Հայաստանում գործող միջազգային կազմակերպություններում,
• Աշխատանքային փորձի առկայություն տեխնոլոգիական սկսնակ ընկերություններին բիզնեսի զարգացման ու կառավարման տարբեր հայեցակետերում աջակցություն ցուցաբերելու գործում,
• Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտի և ոլորտի զարգացման տեղական ու համաշխարհային ներկայիս միտումների գերազանց իմացություն,
• IBM տեխնոլոգիաների իմացություն,
• Վերլուծական, կառավարման և բանակցային գերազանց հմտություններ,
• Թիմային աշխատանքում ներգրավվելու կարողություն,
• Հաղորդակցման և ներկայացման գերազանց հմտություններ,
• Հայերեն, անգլերեն և ռուսերեն գրավոր և բանավոր խոսքի գերազանց իմացություն,
• MS Office (Excel, Word, PowerPoint, Outlook) ծրագրի խորը իմացություն:
Վերը շարադրված պահանջներին համապատասխանող անհատ խորհրդատուները կարող են մինչև սույն թվականի նոյեմբերի 27-ը ներկայացնել հետաքրքրվածության գրություն և կենսագրական թերթիկ ստորեւ նշված հասցեով:

Business Development Consultant of CIST
The Foreign Financing Projects Management Centre (FFPMC) State Institution at the RA Ministry of Finance announces competition for selection of individual consultant who will perform functions of Business Development Consultant of Center of Innovative Solutions and Technologies (CIST) within the World Bank’s E-Society and Innovation for Competitiveness (EIC) Project according to the respective terms of reference.
The Business Development Consultant at CIST  (Center for Innovative Solutions and Technologies) will exploit business opportunities for CIST by planning, implementing and evaluating business development activities to be conducted by the Center.
The Consultant will be responsible for the following tasks:
• Identify ICT business trends with a view to developing new products, services and distribution channels;
• Identify potential areas of research and development of technology solutions;
• Maintain promotion and sales of technology solutions developed by CIST;
• Plan and coordinate business idea generation contests among students in CIST;
• Assist in formation of teams working on development of technology solutions as well as their integration in various public and private sectors;
• Deliver business advisory services and mentorship for startup teams in CIST;
• Conduct other duties and responsibilities assigned by CIST Manager and EIF.
• Build relationships with potential business partners of the Center;
• Monitor performances of startup teams;
• Assist startup teams in company establishment  process;
The services are expected to be provided from January 2014 within one year and with possible extension.
• The Consultant should have the following required qualifications:
• Higher education in IT related field and/or business administration,
• At least 3 years of experience in business development at IT/High‑Tech businesses and/or substantial experience (more than 5 years) in management of business oriented projects at international organizations operating in Armenia,
• Excellent knowledge of Armenian ICT sector and current local and  international trends in sector development,
• Knowledge of IBM technologies,
• Excellent analytical, managerial and negotiation skills,
• Ability to engage in team work,
• Excellent communication and presentation skills,
• Experience in assisting start-up technology businesses in various aspects of business development and management,
• Excellent spoken and written Armenian, English, Russian,
• Advanced knowledge of MS Office (Excel, Word, PowerPoint, Outlook).
All interested candidates meeting above listed requirements are requested to submit their letters of interest and CVs to the address below until November 27, 2013.